Obserwatorium Żywej Kultury. Kolejny krok?

Narodowe Centrum Kultury oraz Uniwersytet Warszawski podpisały 29 kwietnia umowę o współpracy w ramach projektu Obserwatorium Żywej Kultury. Jest to kolejny krok w nabierającym tempa (powoli…) przedsięwzięciu powołania systemu informacji o kulturze oraz stworzenia regionalnej sieci obserwatoriów, które nie tylko będą „archiwami wiedzy”, ale także aktywnymi uczestnikami działań kulturalnych (źródło: Uniwersytet Warszawski).

Na mocy umowy, NCK współ­pra­co­wać bę­dzie z Za­kła­dem Metod Badań Kul­tu­ry In­sty­tu­tu Sto­so­wa­nych Nauk Spo­łecz­nych UW w ra­mach pro­jek­tu „Ob­ser­wa­to­rium Żywej Kul­tu­ry” w za­kre­sie two­rze­nia kom­plek­so­wej me­to­do­lo­gii i na­rzę­dzi po­zwa­la­ją­cych zmie­rzyć sze­ro­kie spec­trum zja­wisk do­ty­czą­cych kul­tu­ry.

(źródło: Narodowe Centrum Kultury)
W dniu 17 marca 2010 roku w Małopolskim Instytucie Kultury w Krakowie odbyło się seminarium konsultacyjne na temat powołania sieci obserwatoriów kultury w Polsce. W MIK-u trwają prace nad rozwojem programu Małopolskie Obserwatorium Kultury i w tym kontekście rozwój projektu Obserwatorium Żywej Kultury, a szczególnie jego regionalnego modułu jest przez nas pilnie „obserwowany”. Wielu regionalnym instytucjom kultury w Polsce zależy na skoordynowaniu działań służących opisowi i diagnozie kultury (czy też sektora kultury).
Projekt OŻK posiada opis na Forum Edukacji Kulturalnej.