Obserwatorium Kultury NCK – nowa strona, nowy nabór

Polecamy Państwa uwadze nową odsłonę programu Obserwatorium Kultury Narodowego Centrum Kultury. Na uruchomionej niedawno stronie internetowej tego programu można poznać główne cele jego powołania oraz moduły, z których się składa (część z nich będzie dopiera wdrożona).

Obserwatorium Kultury NCK stawia sobie za zadania: rozwijanie i wspieranie modelu podejmowania decyzji w sektorze kultury w oparciu o wiedzę oraz ułatwianie dostępu do informacji o kulturze. (źródło: Obserwatorium Kultury)

Moduły (zainicjowane działania) programu:

  • Program Dotacyjny
    Głównymi celami programu są: badania sektora kultury w aspekcie ekonomiczno – społecznym oraz regulacyjnym; popularyzacja wyników badań i aktualnego stanu wiedzy na temat ekonomicznych, społecznych i prawnych uwarunkowań funkcjonowania sektora kultury. 17 lutego został ogłoszony Nabór 2011.
  • Obserwatorium Żywej Kultury
    Obserwatorium Żywej Kultury jest ogólnodostępnym, autoryzowanym przez wybitnych specjalistów, systemem informacji o kulturze polskiej, budowanym z ogólnopolskich i regionalnych baz danych istniejących bądź stworzonych na potrzeby systemu. OŻK prezentuje dane na platformie repozytorium danych społecznych Moja Polis.
  • Seminaria Kultura i Rozwój
    Cykl se­mi­na­riów KUL­TU­RA I ROZ­WÓJ po­wstał we współ­pra­cy Na­ro­do­we­go Cen­trum Kul­tu­ry z Ośrod­kiem Badań nad Przy­szło­ścią Col­le­gium Ci­vi­tas i Pol­skim Forum Oby­wa­tel­skim w ra­mach Kam­pa­nii Kul­tu­ra się liczy!
  • Zespół Ekonomika Kultury
    Zespół ds. ekonomiki kultury, działający w ramach Obserwatorium Kultury, stawia sobie za cel gromadzenie wiedzy i informacji oraz inicjowanie badań dotyczących potencjału ekonomicznego sektora kultury i systemu zależności między kulturą a gospodarką.
  • Wydawnictwo
    Obecnie wydawane są publikacje w 3 seriach: Analizy, raporty, opinie; „Kultura się Liczy”; Badania. Wydawany jest również Kwartalnik Kultura Współczesna.
  • Regionalne Obserwatoria Kultury
    Regionalne Obserwatorium Kultury to organizacja, instytucja, stowarzyszenie, fundacja, której celem jest monitorowanie gromadzenie danych statystycznych i prowadzenie prac badawczych dotyczących sektora kultury. Uzasadnieniem istnienia obserwatoriów są braki w statystyce publicznej w obszarze kultury, oraz potrzeba oparcia polityki kulturalnej na wiedzy. Regionalne Obserwatoria Kultury mają gromadzić i udostępniać informacje dotyczące aktualnego stanu kultury w określonym regionie i zakresie.
  • Współpraca z Ośrodkiem Statystyki Kultury GUS-u
    Koordynacja programu badań statystycznych w dziedzinie kultury.

Informacje o poszczególnych modułach zostały zaczerpnięte ze strony obserwatorium. O Regionalnych Obserwatoriach Kultury można powiedzieć, że trwają konsultacje dotyczące ich kształtu, zadań i finansowania. Obserwatorium Żywej Kultury działa w wersji testowej i nie udostępnia jeszcze wielu danych czy analiz. Program budowany jest sieciowo, z wieloma partnerami – to jego ogromny kapitał ale i trudność w utrzymywaniu tempa rozwoju.