Dziennik Polski, Instytut Kultury UJ oraz Fundacja dla Modrzejewskiej zapraszają na debatę w ramach cyklu „Kultura pod ścianą”.

Będzie to pierwsza z zaplanowanego nowego cyklu debat. W spotkaniu wezmą udział trzej dyrektorzy teatrów – Henryk Jacek Schoen (Bagatela), Bartosz Szydłowski (Łaźnia Nowa) i Piotr Sieklucki (Nowy). Zastanawiać się będą nad tym, jakie są zalety, a jakie minusy funkcjonowania jako instytucja publiczna. I czy przekształcenie jej w spółkę prawa handlowego miałoby więcej wad czy zalet. (źródło: Dziennik Polski)

W obliczu trwających dyskusji na temat prywatyzacji instytucji kultury, pierwsze inauguracyjne spotkanie chcemy poświęcić roli dotacji z budżetu organizatora w rozwoju instytucji artystycznej na przykładzie teatru. W trakcie debaty goście spróbują odpowiedzieć na pytania, jak funkcjonowałby i jaką ofertę proponowałby odbiorcom ich Teatr, gdyby nie był teatrem publicznym? Czy i co musieliby zmienić? Jakie byłyby skutki ewentualnych zmian dla widzów, jakie dla pracowników Teatru? Bądź odwrotnie, Piotr Sieklucki, Dyrektor prywatnego, działającego w strukturach organizacji pozarządowej, Teatru Nowego w Krakowie odpowie na pytanie czy i jakie byłyby skutki ewentualnych zmian dla widzów, jakie dla pracowników Jego Teatru, gdyby teatr ten stał się teatrem publicznym. (źródło: Zaproszenie na debatę ze strony Instytutu Kultury UJ)

Spotkanie odbędzie się 10 października, o godz. 16 w Kampusie UJ (ul. Prof. St. Łojasiewicza 4, sala O.101 na parterze). Wstęp wolny. Kolejne dwa spotkania mają być również poświęcone sytuacji teatrów.