Małopolskie Obserwatorium Kultury zostało zaproszone na spotkanie Małopolskiej Rady Obserwatoriów Rozwoju Regionalnego i Ewaluacji

Na spotkaniu, które miało miejsce w Międzynarodowym Centrum Kultury, Małopolskie Obserwatorium Kultury zaprezentowało plan rozwoju na 2011 rok oraz dotychczasowe efekty działań pilotażowych.

Rada pełni rolę doradczą dla działań Małopolskich Obserwatoriów Rozwoju Regionalnego. W jej skład wchodzą przedstawiciele administracji, świata nauki i biznesu. Do zadań Rady należy opiniowanie programu badań oraz kierunków bieżących i przyszłych prac. (źródło: malopolskie.pl)
Obszar funkcjonalny kultury (jako: sektor gospodarki, aktywność obywatelska i działania organizacji pozarządowych, publiczne instytucje kultury) jest ważnym potencjałem rozwojowym Małopolski. Na kulturę, jako istotny motor rozwoju regionu, wskazuje projekt nowej Strategii Rozwoju Województwa Małopolskiego. Z tego powodu istotne jest koordynowanie programu badań i analiz (budujących zasoby wiedzy dla podejmowania decyzji przez decydentów politycznych) pomiędzy czterema obserwatoriami rozwoju i Małopolskim Obserwatorium Kultury. To spotkanie zainicjowało współpracę w tym zakresie.
Eksperci wskazali szereg wyzwań związanych z prowadzeniem badań i analiz regionalnych. W ich opinii powinny one skupić się na prowadzeniu analiz (w oparciu o różnorodne badania: własne, zlecone, zewnętrzne, itp.) i ich upowszechnianiu w obrębie decydentów politycznych oraz interesariuszy rozwoju w regionie. Równie ważne było dla nich stworzenie spójnego systemu ewaluacji strategii rozwoju Małopolski.
Według ekspertów najważniejsze obszary prowadzenia badań są w obecnej chwili następujące:

  • kapitał społeczny młodzieży w Małopolsce,
  • rewitalizacja – skuteczność i efektywność likwidacji obszarów problemowych w ujęciu przestrzennym,
  • endogeniczne potencjały rozwoju regionu,
  • przewagi konkurencyjne Małopolski (zasoby, które ciągną region do przodu),
  • stopy zwrotu z inwestycji publicznych (efektywność i skuteczność finansowania projektów rozwojowych),
  • warunki prowadzenia biznesu w Małopolsce,
  • koszty eksploatacji systemów przestrzennych gmin w regionie.

W każdym z tych obszarów badawczych pojawia się kultura w różnorodnych kontekstach np. budowania kapitału społecznego, zasobów kultury i dziedzictwa kulturowego powiązanych z rozwojem przemysłów kreatywnych i czasu wolnego, roli kultury w odtwarzaniu przestrzeni publicznej i więzi w obrębie społeczności lokalnych. Z tego powodu MOK może wspierać Regionalne Obserwatoria Rozwoju w tworzeniu zasad analiz kultury.