Kultura a natura

Przeciwieństwo kultura/natura (w ramach różnych systemów ideologicznych, kulturowych, światopoglądowych) przyjmuje różne rozwiązania. W coraz większym stopniu staje się ono również tematem refleksji związanej z kwestiami równowagi środowiska, stylów życia, koncepcji rozwoju. Dlatego coraz więcej działań kulturalnych i artystycznych eksploruje ten temat poszukując w nim ważnych społecznie kontekstów. Natura (jako część rozumienia słowa kultura) staje się ważnym polem eksploracji i animacji kultury.
W Małopolsce warto przyglądać się działalności Marka Styczyńskiego i Anny Nacher w ramach festiwalu Karpaty Offer czy projektu Karpaty Magiczne, ponieważ już od dłuższego czasu eksplorują oni ten obszar kultury.

Ta specjalizacja wynikała z mojego przekonania o słuszności poglądu, że ochrona przyrody przynależy do sfery kultury i powinna być, w sensie organizacyjnym, częścią ministerstwa kultury, a nie resortu środowiska. To stary pogląd, prezentowany już od dawna i dopracowany kiedyś, m.in. przez prof. W. Szafera. Zmiany w mentalności są związane z kulturą i trudno je osiągnąć instrumentami dobrymi do zawiadywania produkcją rolną lub infrastrukturą oczyszczalni ścieków.
(Marek Styczyński, Ochrona przyrody to sfera kultury; źródło cytatu: Dzikie Życie)

Innym ciekawym przykładem jest projekt badawczy „Dzieło Działka” realizowany przez Muzeum Etnograficzne w Krakowie:

jest to projekt badawczy mający na celu antropologiczne ujęcie świata ogródków działkowych. Badania prowadziliśmy w Krakowie, Katowicach i we Wrocławiu, w okresie od kwietnia do listopada 2009 r.
(źródło cytatu: MEK)

Aby wiedzieć więcej o naturze tej sfery kultury warto przeczytać:

Polecamy też odwiedziny strony Greenmuseum.org, na której prezentowane są projekty artystyczne i kulturalne mające związek z obszarem znaczeń natura/kultura.
Boulogne-sur-Mer: "Voiture contre Nature"
(harry_nl)