Kolejne Forum Kraków o klubokawiarniach

Uczestnicy Forum Kraków spotkają się na kolejnym (już dziesiątym) seminarium w siedzibie MIK, w dniach 28-29 listopada.
Tym razem przyjrzymy się fenomenowi klubokawiarni, ich roli w kształtowaniu sektora usług kulturalnych, ich relacji do domów kultury (razem czy osobno?) oraz ich współpracy z organizacjami pozarządowymi. W spotkaniu udział potwierdzili Grzegorz Lewandowski, właściciel klubokawiarni Chłodna 25 w Warszawie oraz Jacek Łasiewicki, szef klubu Alkierz w Supraślu.
O fenomenie klubokawiarni (warszawskich) w Kulturze Liberalnej napisał Wojciech Kacperski:

Niezależnie od tego, jak będziemy je nazywać, „klubokawiarniami” czy też „kawiarniami obywatelskimi”, ich działalność nie ogranicza się tylko do zapewniania warszawiakom rozrywki w piątek. Miejsca te już stały się wizytówkami Warszawy poza jej obszarem, w kraju i za granicą, a ich działalność podnosi jej atrakcyjność z każdym nowo otwartym tego rodzaju lokalem. Nawet Urząd Miasta zwrócił uwagę na korzyści płynące z posiadania takich miejsc i oddaje swoje wolne lokale młodym ludziom chcącym stworzyć kawiarnię, która będzie animować okolicę. To sprawia, że słowa Tadeusza Kantora wiszące nad barem na Chłodnej25 „Wszelką rewolucję artystyczną wywołują kawiarnie” zdają się być prawdziwe. (źródło: Kultura Liberalna)

Warto poznać również stronę www.wrszw.pl, pokazuje ona, że klubokawiarnie to istotny podmiot na mapie kultury Warszawy.
W Małopolsce ciekawym przykładem jest Lanckorona. Klubokawiarnia Cafe Pensjonat jest centrum działań Stowarzyszenia „Na Bursztynowym Szlaku”. A pobliżu mieści się klubokawiarnia Cafe Arka będąca prywatnym przedsięwzięciem artystów Jacka i Ewy Budzowskich.
Klubokawiarnie prowadzą księgarnie, działają tam teatry (przykład sceny LeMa w dawnym Le Madame), są punktem oparcia dla niezależnych inicjatyw kulturalnych (Krytyka Polityczna i Nowy Wspaniały Świat), często stają się miejscami organizowania się lokalnych społeczności (przykład Kępa Cafe z Saskiej Kępy). Mogą być „kombinatami” niezależnej kultury jak krakowski Klub Fabryka. Są nawet klubokawiarnie dla mam z dziećmi (Truskawka z Krakowa). I wiele, wiele więcej przeróżnych pomysłów na klubokawiarnie.
Kontakt: forum@mik.krakow.pl